Jak bezpečně odstranit klíště

Klíšťata jsou pořád stejně nepříjemná a nebezpečná. Co se ale v průběhu let změnilo, je způsob, jak se klíštěte zbavit. Dávno se již nezakapává olejem ani nevytáčí proti směru hodinových ručiček. Pojďme si shrnout, jak na klíště podle moderních medicínských poznatků.

Nejdůležitější je odstranit klíště co nejdříve po přisátí. Po každé procházce do lesa i kamkoli jinam do přírody nebo i po práci na zahradě, si pečlivě prohlédněte celé tělo od hlavy k patě a zkontrolujte, zda jste si nepřinesli domů nevítaného hosta (zaměřte se na třísla, podpaží, podkolenní jamky, kůži za ušima).

  • Nasaďte si jednorázové gumové rukavice a připravte si speciální pinzetu, kleštičky nebo speciální kartu (seženete v lékárně nebo e-shopech).
  • Zakousnuté klíště a okolní kůži potřete nebo zakápněte důkladně dezinfekčním prostředkem.
  • Pinzetu či kleštičky použijte tak, že klíště jemně uchopíte a budete jím kývat ze strany na stranu. Po chvíli se pustí. Pokud použijete kartu, pevně podeberete klíště těsně u kůže a snadno vytáhnete ven.
  • Po vyjmutí postižené místo na kůži znovu pečlivě potřete nebo postříkejte dezinfekcí. Pokud vám v ráně zůstala kusadla, nelekejte se, z nich už se nenakazíte. Tělo si s nimi samo poradí, časem se vydrolí nebo vyhnisají. Místo na kůži ale sledujte, zda nedochází k zanícení.
  • Klíště nerozmačkávejte nebo nedrťte mezi prsty či nehty, zabalte ho do ubrousku a spláchněte do záchodové mísy.
  • Během následujících tří týdnů sledujte pravidelně místo, kde jste měli klíště přisáté. Může se objevit menší červený flíček nebo zarudlá boulička, která svědí. To je normální reakce. Pokud se ale skvrna začne zvětšovat nebo uprostřed vybledne, vyhledejte co nejdříve lékaře a nechte se vyšetřit.

 

Klíště
Roztoč, který se živí sáním krve savců, plazů a ptáků. Vývoj klíštěte přes stádium larvy a nymfy trvá zhruba 1-2 roky, přičemž jedno klíště během vývojového cyklu vystřídá zhruba 3 hostitele. Samec v dospělosti potravu nepřijímá, pouze se páří, samice je větší a saje krev.

Onemocnění přenášená klíšťaty
Klíšťata v našich zeměpisných šířkách přenášejí nebezpečné nemoci – lymskou boreliózu, klíšťovou encefalitidu a ehrlichiózu. Všechny tyto choroby mohou vést k trvalému těžkému poškození zdraví, někdy dokonce i k úmrtí. Infikovaná klíšťata se vyskytují po celém Česku. Můžete sledovat mapy aktivity klíšťat a mapy výskytu infikovaných klíšťat. Užitečné informace naleznete například na http://kliste.cz.

Spolehlivou ochranou proti klíšťové encefalitidě je očkování. Ideální čas na očkování je mimo sezónu výskytu klíšťat. Vojenská zdravotní pojišťovna ČR přispívá na očkování 500 korun dospělým a 1000 korun dětem. Více informací naleznete ZDE.