Kojení je zdravé pro dítě i matku. Češky s ním přestávají moc brzy

Kojení je nejen přirozené, ale má také velký zdravotní význam pro dítě i matku. Světová zdravotnická organizace, ministerstvo zdravotnictví a Komise kojení doporučují, aby děti byly výlučně kojeny po dobu prvních šesti měsíců a spolu s doplňkovou stravou dva roky i déle.

Text: Renata Pavlíčková

Plných 95,1 % dětí, které se v Česku narodí, začnou jejich matky kojit. Jenomže většina z nich s kojením přestane příliš brzy. V šesti měsících je kojeno už jen 36,9 % dětí (a výlučnou stravou je v tomto věku mateřské mléko jen pro 13,6 % dětí), v roce už pouhých 15 procent dětí. Tato čísla mohou podle odborníků svědčit o nedostatečné podpoře, kterou matky potřebují dostat od zdravotníků a rodinných příslušníků.

Přitom vysoké procento žen, které po porodu kojit začnou, ukazuje, že českým ženám se do toho chce. Uvědomují si jeho pozitiva, kterých je opravdu mnoho:

  • Kojení je přirozený způsob výživy, optimální pro vývoj dítěte.
  • Mateřské mléko je zdrojem všech důležitých živin a energie. Obsahuje protilátky a látky povzbuzující obranyschopnost organizmu dítěte. Tím dítě chrání před mnoha nemocemi, jako jsou např. průjmy, záněty středního ucha, dýchacích a močových cest.
  • Kojením vzniká těsný citový vztah mezi matkou a dítětem, blahodárný pro jeho celkový tělesný a duševní vývoj.
  • U kojeného dítěte je menší riziko vzniku některých vážných nemocí (např. syndrom náhlého dětského úmrtí, alergie, obezita, cukrovka, vysoký krevní tlak). Kojení napomáhá vývoji správného skusu.
  • Kojení je zdravé i pro matku (nižší riziko poporodního krvácení, správné zavinování dělohy, rychlý návrat ke hmotnosti před těhotenstvím, nižší riziko vzniku rakoviny prsu a vaječníků).

Srovnání se zahraničím:

 

zahájí kojení

kojeno v 6 měsících

kojeno v roce

Anglie

81 %

34 %

0,5 %

Norsko

99 %

71 %

35 %

Česko

95 %

37 %

15 %

 

Měli byste vědět, že:

  • Podporu, osvětu a propagaci kojení zajišťuje nezisková organizace Laktační liga v čele s MUDr. Annou Mydlilovou a sídlem v pražské Thomayerově nemocnici.
  • Národní linka kojení je k dispozici na tel. čísle: 261 082 424 ve všední dny 08.00 – 13.00 hod. Sídlí ve Fakultní Thomayerově nemocnici Krč – Praha 4, při kontaktu si připravte pouze rodné číslo dítěte, služba je zdarma.
  • Můžete se obrátit na certifikovanou laktační poradkyni o radu, podporu či přímo návštěvu u vás doma. Označení certifikovaný laktační poradce mohou mít pouze zdravotníci a matky po absolvování kurzů pořádaných Laktační ligou. Seznam poradkyň naleznete http://www.kojeni.cz/maminkam/poradci.
  • V méně urgentních případech se můžete obrátit na online poradnu na http://www.kojeni.cz/maminkam/poradna.