Lékárnička na dovolenou a co v ní nesmí chybět

Prázdniny a dovolená, to patří k sobě. Bez vší pochybnosti to platí pro rodiny s dětmi školou povinnými. Ti ostatní si často počkají, až prázdniny skončí a největší vedra povolí a vydají se na dovolenou až v září či v říjnu. Odborníci tvrdí, že lidé dopřávající si pravidelnou dovolenou se těší lepšímu zdraví, a dokonce déle žijí. Ať tak či onak, nejdůležitější je prožít spokojenou dovolenou bez zdravotních komplikací. Těm můžeme předejít mj. dobře sbalenou lékárničkou na cesty.

Co všechno patří do cestovní lékárničky?

Platí pravidlo, že čím dále a na delší dobu se chystáme, tím bychom měli být pečlivější. Základem jsou samozřejmě léky, které užíváme pravidelně. Pro jistotu je dobré mít s sebou i příbalový leták od každého léku.
Dále jsou doporučovány léky na cestovní nevolnost pro cestu na dovolenou i zpět, a to i v případě, že jste dříve takovou nevolností netrpěli.
Přípravky na zažívací potíže jsou nezbytností, neboť právě ty postihují cestovatele nejčastěji. Může se jednat o pálení žáhy, zácpu, nadýmání, poruchy trávení, křeče nebo průjem.
Částečně lze zažívacím potížím předejít používáním balené vody a pečlivým výběrem jídla v rizikových oblastech. Pokud nás i přesto zažívací potíže postihnou, je důležité dostatečně doplňovat tekutiny a podpořit samoléčbu vhodnou dietou. Zde bohužel musíme vyvrátit oblíbený mýtus cestovatelů: preventivní pití alkoholu vás totiž před střevními problémy neochrání. Ethylalkohol má hlavní dezinfekční účinek při koncentraci 70 až 80 procent. Pokud alkohol polkneme, tak se částečně vstřebá a naředí a jeho koncentrace ve střevech už je nevýznamná. Raději přidáme ověřenou radu pro cestovatele do zemí, kde mají pochybnost o hygienických podmínkách – jezte jen jídla tepelně upravená, vyvarujte se zeleninových salátů, dressingů a hlavně ledu.
Co ještě přibalíme do lékárničky? Opalovací prostředky, přípravky na alergii, které pomůžou při kopřivce, poštípání hmyzem nebo u mírných popálenin a podráždění sluncem, repelent, dezinfekci, pinzetu na odstranění klíštěte, krém proti opruzeninám, obvazy, náplasti, gázu, obinadlo, k užitku může přijít i gel či mast s protizánětlivými složkami na podvrtnutý kotník či zápěstí. Nezapomenout též na nůž či nůžky k upravení velikosti náplasti či obvazu.
Neměly by chybět léky na snížení teploty, bolest v krku, kašel a rýmu, ani v létě se cestovatelům tyto obtíže nevyhýbají. I teploměr může být užitečný.
Ne v lékárničce, ale po ruce bychom měli mít vždy gel k dezinfekci rukou.

Že už je toho moc? Nebojte se, když si vše šikovně sbalíme, nezabere to tolik místa. A navíc, příště už jen můžeme zkontrolovat datum expirace a trošku upravit podle konkrétní destinace a máme hotovo.

I přes největší opatrnost může na dovolené dojít k nečekané zdravotní komplikaci. Při cestách nosíme vždy při sobě zdravotní kartičku pojištěnce a v telefonu máme uložená čísla záchranné služby (155), tísňové linky (112) nebo ještě lépe speciální aplikaci pro přivolání pomoci (Záchranka). Telefon pro jistotu vždy s sebou! Do zahraničí si vždy sjednáme cestovní zdravotní pojištění. Nabídka je nepřeberná. Klienti Vojenské zdravotní pojišťovny mohou využít zvýhodněných tarifů u pojišťovny Ergo s perfektním servisem a non stop asistenční službou. Číslo asistenční služby si taky uložíme do mobilu. Při cestách v rámci České Republiky se Vám určitě vyplatí mobilní aplikace VoZP s názvem Zdraví na Klik, která Vám najde nejbližšího lékaře, nebo si zde můžete nastavit SOS volání.

A pak můžeme vyrazit. Do lesa, na hory, k vodě nebo na vodu, více odpočinkově nebo spíš sportovně, autem, vlakem, na kole, letadlem nebo pěšky, blízko nebo na druhý konec světa. Nikdy bychom doma neměli ale zapomenout rozum a nepřeceňovat svoje síly. Platí to však i opačně: své síly a schopnosti nemusíme podceňovat. Pokud dokážeme vyjet ze zajetých kolejí a dáme si trochu víc do těla třeba na kole nebo při túře, možná nás něco zabolí, ale radost zažijeme náramnou.