Vzali by vás do armády? Zkuste si test zdatnosti

V projektu Army test si může celá rodina vyzkoušet, jak na tom je s fyzičkou 

Udělat dvanáct shybů, třicet dva kliků za půl minuty, dvaapadesát leh-sedů za minutu a uběhnout tři kilometry za dvanáct minut musí mladý muž ve věku od 18 do 30 let, aby dosáhl nejlepšího hodnocení při testech vojáků české armády.

A stejné normy platí pro dospělé účastníky Army testu, unikátního projektu pro širokou veřejnost, který loni po celém Česku začala pořádat Asociace pro podporu aktivní zálohy a jehož partnerem je Vojenská zdravotní pojišťovna.

Děti i dospělí, muži i ženy si mohou vyzkoušet, nakolik by uspěli v testech fyzické zdatnosti, které pravidelně každý rok musí podstoupit čeští vojáci. A vojáci – ať už profesionální nebo v aktivní záloze – na každý Army test dohlížejí, což je důležitá součást motivace hlavně pro děti.

„Army test je sportovní akce pro všechny zájemce ve věku od šesti do 60 let. Pro děti jsou pochopitelně jednotlivé disciplíny modifikovány v několika věkových kategoriích,“ představil obsah Army testu jeho iniciátor, kapitán v aktivní záloze Ludvík Cimburek. Takže například místo shybů děti zkoušejí, jak dlouho vydrží viset na hrazdě, nebo místo padesáti leh-sedů za minutu jich musí na jedničku zvládnout „jen“ dvacet.

Dospělí ve věku od 18 do 50 let však už z vojenských norem žádné úlevy nemají. Takže třeba padesátiletý muž musí, aby dosáhl nejlepšího hodnocení, udělat osm shybů s nadhmatem, 38 leh-sedů za minutu, 23 kliků za půl minuty a uběhnout 2650 metrů za dvanáct minut. Tabulky výkonů pro muže i ženy ve všech věkových kategoriích si můžete stáhnout zde.

Na každém jednotlivém Army testu se ukazuje, že se děti, ale i rodiče, za dohledu vojáků dokáží slušně vyhecovat.

A funguje také vzájemné poměřování v rámci jedné rodiny. Každý účastník totiž na závěr dostane „vysvědčení“, kde vojáci oznámkovali jeho výkony v jednotlivých disciplínách. Nezřídka se pak i malý kluk může pochlubit mámě, že jeho by na rozdíl od táty do armády vzali.

Ačkoli projekt má za sebou teprve první sezónu, už je velmi úspěšný. Na akce chodí desítky rodin a idea se rychle šíří. K projektu se hlásí také školy, sportovní oddíly či pořadatelé dětských táborů. „První Army test se konal loni v červnu v Chrudimi za podpory tamních elitních výsadkářů a od té doby se skvěle rozjíždí. Zapojují se do něj sportovní oddíly, skauti, velký zájem mají školy i některé firmy. Tak obrovský zájem jsme nečekali a samozřejmě nás velice těší,“ pochvaluje si Ludvík Cimburek.

Vše o Army testu (a jak se do něho zapojit) najdete na stránkách www.srdceastit.cz.