Účinnější prevence než očkování neexistuje

Profesor Roman Chlíbek je vědeckým sekretářem České vakcinologické společnosti. Podílí se na vývoji vakcín např. proti lymské borelióze, hepatitidám, pásovému oparu či meningokokům.

 text: Renata Malinová

 

Pravé neštovice jsou jedinou smrtelnou nemocí, která již byla vymýcena. Ve světě se stále vyskytují mor, cholera či břišní tyfus a objevují se nové infekce, jako je virus zika. Jedině díky očkování jsme schopni držet infekce na uzdě, říká renomovaný epidemiolog a vakcinolog Roman Chlíbek.

 Jaký je zájem Čechů o očkování ve srovnání se zahraničím?

Troufám si tvrdit, že o dost menší. Poměrně vysokou proočkovanost máme u povinných očkování, i když také zde je poslední dobou patrný pokles. U dobrovolných očkování je situace výrazně horší, je vidět rozdíl v přístupu k prevenci u nás a v západních evropských zemích. V Anglii dosahují 94 procent proočkovanosti proti pneumokokům, u nás je to pouhých 68 procent. Dobrovolná proočkovanost proti lidskému papilomaviru je u nás 58 procent, v Anglii více než 90 procent.

Kterou nemoc, proti níž se lze očkovat, Češi nejvíce podceňují?

Klíšťovou encefalitidu, v níž patříme mezi země s nejvyšším výskytem v Evropě, dále lidský papilomavirus a chřipku. Lidský papilomavirus je přitom příčinou zhoubných nádorů u žen i mužů, a vakcína proti tomuto viru je tudíž protinádorovou očkovací látkou. A chřipka může mít u oslabených osob, chronicky nemocných lidí nebo seniorů smrtelné následky.

Jaké mýty o očkování považujete za nejškodlivější?

Mýtus, že očkování není účinné a že příčinou snížení výskytu infekčních nemocí je lepší zdravotní péče. Léčba řeší následek, nikoli prevenci. Lepší péče a léčba antibiotiky sníží komplikace a počet úmrtí, ale nemohou snížit vlastní výskyt infekčních nemocí ani jim předcházet. Nebezpečný je i mýtus, že očkování způsobuje autismus, astma, cukrovku a poškození imunity. Stejně tak názor, že očkování se má u dětí odložit do věku 1 až 2 roky.Důsledkem těchto mýtů, které byly vědecky opakovaně vyvráceny, je odmítání očkování, pokles proočkovanosti a ohrožení velmi malých dětí i jejich okolí.

Proč myslíte, že je u nás tolik odpůrců očkování?

Odpůrci očkování se často rekrutují z řad alternativních léčitelů, homeopatů nebo osob, které na sebe potřebují hlasitě upozorňovat. Mnohdy se považují za jediné šiřitele pravdy a místo očkování mají připravené jiné „zaručené“ přípravky a placené služby, které „očistí organismus“ a „srovnají imunitu“. Je velmi důležité naučit se rozlišovat hlučné spekulativní demagogy od možná tišších, ale odborně fundovaných lidí. Výsledkem působení odpůrců očkování je historicky nejnižší proočkovanost proti spalničkám a příušnicím, která v roce 2016 klesla pod 90 procent, v některých městech dokonce pod 75 procent. Pak se nelze divit, že máme novodobé epidemie spalniček jako letos v první polovině roku.

Jaké jsou tedy hlavní argumenty pro očkování? 

V medicíně dosud nebylo objeveno nic účinnějšího v primární prevenci, než je očkování. Kromě dezinfekce pitné vody nenajdeme nic, co by tak dramaticky snížilo výskyt infekcí ve světě a bylo schopno kontrolovat šíření nákaz. Vždy je lepší nemoci předcházet, než spoléhat na mírný průběh či absenci komplikací. A dnešní očkovací látky jsou bezpečné, účinné a schopné chránit nejen jedince, ale také jeho okolí.

Mnohá očkování mají několik dávek. Dodržují to lidé a absolvují celý cyklus?

Většina lidí dodrží počet dávek pro tzv. základní očkování, které je vždy důležité dokončit. Jinak by očkování nemuselo být účinné. Je to nutné dodržet, i kdyby se další dávka aplikovala později, než je doporučeno. Častěji však lidé zapomínají na přeočkování, která jsou potřebná pro prodloužení doby ochrany. Dospělí by si měli hlídat deseti- až patnáctileté termíny pro přeočkování proti tetanu, přeočkování proti klíšťové encefalitidě po pěti až deseti letech nebo jednorázové přeočkování proti černému kašli. 

Je nyní nějaká riziková skupina, která by se měla přeočkovat vakcínou aplikovanou v dětství?

Ano, jsou to mladí dospělí, u nichž se nyní více vyskytují černý kašel, spalničky a příušnice. Proti černému kašli se doporučuje přeočkování všem, proti spalničkám a příušnicím tehdy, když se v okolí tato nemoc vyskytne. Dobré je sledovat i vhodná očkování pro jednotlivé věkové hranice, například proti pásovému oparu v 50 letech nebo proti pneumokokům v 65 letech.

Jak jste na tom s očkováním vy sám?

Jsem očkován proti všem nemocem, které byly součástí očkovacího kalendáře v době mého dětství. Navíc jsem očkován proti žloutence A a B, proti pneumokokům, proti klíšťové encefalitidě a proti meningokokům. Každoročně se také očkuji proti chřipce. K tomu samozřejmě cestovatelská očkování před odjezdem do zahraničí.