Chřipková epidemie je tu, nepodceňujte ji

2. 2. 2016

VoZP přináší souhrn základních zásad, jak se s nemocí vypořádat

Letošní chřipková epidemie už začala a počty nemocných ve všech krajích Česka rychle stoupají. Aktuální údaje o vývoji situace lze sledovat na stránkách Státního zdravotního ústavu (http://www.szu.cz).

Na 100 000 obyvatel bylo ve čtvrtém kalendářním týdnu 1 317 případů, což představuje nárůst o 10,5 procenta oproti předchozímu týdnu. Celkově eviduje Národní referenční laboratoř 143 000 nemocných, pět lidí již na komplikace způsobené chřipkou zemřelo. Nejhorší je situace ve Zlínském kraji.

Chřipku se nevyplatí podceňovat. Každoročně jí – obvykle kvůli kombinaci s jinými onemocněními ­– podlehnou desítky Čechů a u stovek pacientů má velmi závažný průběh. Ohroženi jsou zejména senioři, lidé chronicky nemocní a oslabení.

Jak se chřipce a dalším virózám bránit. Nejspolehlivější je očkování, na to je však v letošní sezóně už pozdě.

 

Zde je pět hlavních rad, jak se chřipkou a virózou vypořádat:

1. nemoc nepřecházejte

Ležet a potit se – tyto rady sice znějí banálně, avšak mnoho lidí se jimi neřídí a přecházením chřipky a dalších virových nemocí si pak mohou „zadělat“ na velmi závažné zdravotní komplikace (zápal plic, či dokonce zánět osrdečníku či srdečního svalu). Útěchou pro člověka s třeštící hlavou a rozbolavělým tělem může být to, že tyto obtíže zpravidla po třech dnech léčby ustávají.

2. vitamíny v přírodní formě

Je potřeba zvýšit příjem vitamínu C, a to ideálně z čerstvého ovoce. Nejvíce ho obsahují citrusové plody. Doporučuje se zvýšit dávku vitaminu C až na jeden miligram denně. Ovoce proto lze kombinovat se syntetickým vitamínem C. Med a citron přidávejte do bylinkového či ovocného (případně velmi slabého černého) čaje až po částečném vychladnutí, aby se zachovaly cenné látky. Lepší je také nemíchat jej kovovou lžičkou.

3. vyhýbejte se prostorám s větším množstvím lidí

V době chřipkové epidemie by se zejména chronicky nemocní a oslabení lidé měli vyhýbat návštěvám kulturních a jiných společenských akcí – v zásadě pokud možno všech prostor, kde shromažďuje více lidí. Tam je riziko nákazy nejvyšší.

4. horečka pomáhá, u dětí je však třeba ji tlumit

Pokud nemá dospělý člověk opravdu vysokou horečku, není třeba tlumit ji léky, protože vyšší tělesná teplota je obranný mechanismus proti virům. U dětí, hlavně těch malých, je naopak potřeba horečku srážet a netrvat na pocení. Pokud nepomohou léky, je potřeba nasadit zábaly.

5. léky střídejte

Při běžných virózách (nachlazení a rýma) doprovázených teplotou je vhodné užívat léky s obsahem paracetamolu, které jako sirupy snadno mohou užívat i děti. Na opravdovou chřipku lépe pomáhají léky s obsahem ibuprofenu, který tlumí bolest a snižuje teplotu. Pokud horečka neklesá, je potřeba léky střídat, a to nejméně po čtyřech hodinách.