Komáří přenašeči viru zika už v Evropě v minulosti způsobili epidemie

15. 2. 2016

Ministr zdravotnictví na sklonku ledna uklidnil českou veřejnost, když řekl, že „riziko nákazy virem Zika je v České republice prakticky nulové“. Zika se šíří především v Latinské Americe a je spojován s poškozením vývoje mozku lidských plodů v tělech těhotných žen.

Přesto je namístě, aby i Evropané byli vůči této nákaze obezřetní, a to zejména při cestování. Státní zdravotní ústav průběžně aktualizuje informace o tomto viru a v posledních příspěvcích uvedl zajímavé informace o komárech, kteří ziku přenášejí. V článku RNDr. Františka Retticha, CSc., vedoucího Národní referenční laboratoře pro dezinsekci a deratizaci, se připomínají epidemie jiných onemocnění, jež v evropských státech nebo jejich autonomních územích zapříčinili stejní komáři, kteří nyní šíří ziku.

Prokázaný přenašeč viru zika, komár druhu  Aedes (Stegomyia) aegypti se podle autora vyskytuje na portugalské Madeiře v Atlantiku, kde způsobil v roce 2012 závažnou epidemii horečky Dengue s dvěma tisíci nemocných). Dále se vyskytuje v jihovýchodním Rusku na východním pobřeží Azovského moře a na severovýchodním pobřeží Černého moře a také v Gruzii. Nedávno byl zavlečen i do Nizozemí. Blízký příbuzný, druh Aedes (Stegomyia) albopictus (zvaný tygří komár), který je s velkou pravděpodobností rovněž přenašečem viru zika, se jeví jako ještě větší potenciální ohrožení pro Evropany. Podle Františka Retticha je to invazivní druh zavlečený do Evropy na sklonku minulého století, který se pevně usadil ve Středomoří. A v roce 2007 v italské Ravenně způsobil epidemii virové horečky Chikungunya s téměř 300 nemocnými.

„Problém pro evropské země s výskytem výše uvedených druhů komárů (a přenosem viru Zika) by mohl nastat při návratu návštěvníků ze zemí Jižní Ameriky, zvláště z Brazilie (z karnevalu a hlavně z Olympijských her v Riu) domů,“ píše se v článku.