Nejsme xenofobní, prostě nemáme místo, hájí se lékaři

15. 2. 2016

Jihlavští praktici protestují proti způsobu, jakým se nadace domáhala vyšetření křesťanských uprchlíků

Jako vyhrožování pochopili jihlavští lékaři text žádosti nadačního fondu Generace 21, který se na Vysočině stará o křesťanské uprchlíky z arabských zemí. Občanské sdružení se v něm domáhalo vyšetření příchozích rodin, avšak ani u jednoho z oslovených doktorů nepochodilo.

„Působí to tak, že jsme xenofobové, kteří někoho odmítají léčit. Považuji to celé za velmi nešťastné,“ uvedl v reakci pro iDNES.cz Jiří Havránek, předseda Sdružení praktických lékařů z Jihlavy. „Samozřejmě, že je to naprostý nesmysl. Já mám mezi svými pacienty spoustu Vietnamců, Moldavce, Ukrajince, Rusy či Bulhary. Proč bych se měl najednou jiným vyhýbat? Všeobecně se přeci ví, že na Vysočině schází zhruba dvacet procent praktických lékařů, ordinace jsou přeplněné. Zubaři už vůbec nikoho neberou. Tohle je problém, který je potřeba systematicky řešit. A ne tvrdit, že xenofobní praktičtí lékaři z Jihlavy někoho nechtějí přijmout,“ uvedl Havránek.

Lékaři se ohradili zejména proti pasáží z e-mailu, kterou si vyložili jako vyhrožování: „V případě zamítnutí naší žádosti žádáme o písemnou zprávu, ve které bude uveden důvod odmítnutí (dle § 48 zákona) a kterou pro Vaši informaci budeme následně předávat VZP a Krajskému úřadu.“

Sdružení Generace 21 nakonec zajistilo prohlídky u lékaře v Třebíči. S jihlavskými doktory podle vyjádření mluvčího Martina Frýdla nechce vést spor. „Oslovili jsme je na základě seznamu, který jsme obdrželi od VZP. Lékaře jsme oslovili nejprve telefonicky, následně e-mailem,“ vysvětlil Frýdl s tím, že v Jihlavě na jejich žádost pozitivně nezareagoval nikdo. „Někteří důvod sdělili, jiní odmítli bez udání důvodu. Někteří vůbec nereagovali. Konverzaci o důvodech považujeme za soukromou, probíhající mezi dvěma subjekty, a nepovažujeme za fér ji zveřejňovat,“ dodal mluvčí Generace 21.