Opatření proti chřipkové epidemii. Jak se chřipka šíří? Jak se chovat?

10. 1. 2013

1. Jaká je nyní situace kolem chřipky?

Ministerstvo nabídlo ošetřujícím lékařům konzultační telefonní linku. Obzvlášť závažné případy mohou probrat s lékaři specializovaného pracoviště Všeobecné fakultní nemocnice.

Pacientů, kteří jsou hospitalizováni kvůli komplikacím spojeným s průběhem nemoci, přibývá. Musíme být připraveni i na velmi závažný vývoj akutních virových onemocnění, mezi něž může patřit i plicní selhání a s ním související potřeba vysoce specializované léčby.

2. Kde se chřipka vyskytuje nejvíce?

Podle hlavního hygienika ČR Vladimíra Valenty je ČR na počátku epidemie. Laboratorní vyšetření potvrzují výrazný nárůst viru prasečí chřipky A(H1N1). Komplikované průběhy chřipky hlásí Praha a kraje Středočeský, Plzeňský, Jihočeský, Královéhradecký, Liberecký a Zlínský kraj.

3. Jak se chřipka pozná?

Při chřipce vás bolí celé tělo, klouby, někdy můžete být tak unavení, že neujdete ani pár kroků a z hodiny na hodinu vám vyskočí teplota. Chřipka se v každém případě musí vyležet. Když neulehnete, původce nemoci - tedy viry či bakterie – působí v organismu déle. O to větší následky si pak ponesete. I při běžných infekcích kolují v celém těle škodlivé látky a každý organismus se s tím vyrovnává po svém. Chřipka a virózy by se proto rozhodně neměly podceňovat.

4. Jak se chřipka liší od obyčejného nachlazení?

Chřipka je výrazně těžší onemocnění. Objeví se rychle a doprovází ho vysoké teploty (až skoro 40 °C), zimnice, třesavkou a celková únava. Někdy chřipku doprovází i bolesti hlavy, citlivost na světlo a bolesti kloubů a svalů. U běžné virózy či nachlazení jde většinou jen o rýmu a kašel.

5. Jak se chřipka šíří?

Chřipka se šíří vzdušnou cestou, tzv. kapénkovou infekcí, je velmi pravděpodobné, že se vám podaří nakazit své spolupracovníky a lidi ve vašem okolí. Viry chřipky se přenášejí na vzdálenost 1,5 metru. V době chřipkové epidemie platí, že riziková jsou všechna místa, kde je hodně lidí pohromadě, a to platí pro obě strany - pro zdravé i nemocné.

6. Jak chřipka probíhá?

Chřipka trvá 7 až 10 dnů, přičemž horečky většinou odezní po prvních třech až čtyřech dnech. Kromě léků je nutný klidový režim na lůžku.

7. Jaké léky zabírají na chřipku nejvíce?

Na zvýšenou teplotu jsou dobrá antipyretika (například Paramegal, Ibuprofen Galmed, Paralen, Mexalen, Panadol), dobré jsou i kombinované přípravky (Coldrex, Valetol, Ataralgin, Paralen Plus, Eferalgan+C), které mírní otoky sliznic, mají silnější protibolestivé účinky, tlumí kašel či obsahují větší množství vitaminu C. Proti rýmě se doporučuje přípravek Olynth nebo Rhino-Stas. Na kašel jsou přípravky Ambrobene a Hedelix, které ředí hlen a napomáhají vykašlávání. Na suchý dráždivý kašel jsou přípravky Stopex, Stoptussin nebo Sinecod. Nepodceňujte ani přísun vitamínů.

8. Co když nechci používat léky?

Můžete například vyzkoušet jednu z mnoha babských rad. Například bylinkový čaj. Ten připravíte tak, že do hrníčku dáte dvě lžičky bezového květu, pár šípků, lžičku meduňky, lžičku mateřídoušky. Směs zalijeme horkou vodou a necháme 15 minut louhovat. Někteří lidé užívají i ohřátou vincentku s mlékem či nastrouhaný česnek. Při vysokých teplotách zkuste tzv. octové bačkory, kdy namočíte ponožky do roztoku octa a vody (1:1) a necháte si je 90 minut na noze. Dýchací cesty vám krásně uvolní nastrouhaná cibule smíchaná s medem. Několikrát denně snězte polévkovou lžíci.

9. Proč očkování proti chřipce někdy nepomáhá?

Onemocnění je způsobeno virem, který je nakažlivý. Před chřipkovou sezónou se odhaduje „složení“ viru a podle toho se připravuje vakcína. Očkování proto nemusí vždy fungovat a musí se každoročně opakovat.

10. Jaké bylinky jsou dobré na chřipku?

Snižovat horečku dokáže lípa, resp. čaj z jejího květu. Podobné účinky má i chinovník lékařský, dobré je udělat čaj z kůry. Čaj z květu černého bezu léčí nemoci z nachlazení provázené zvýšenou teplotou, záněty ústní dutiny a horních cest dýchacích. Mírnit potíže při chřipce pomáhá i čaj z kořene zázvoru.

Zdroj: tn.cz