Poslanci chrání prevenci – jsou proti převodu účtů zdravotních pojišťoven pod ČNB

8. 2. 2016

Vláda chce pomocí peněz ze zdravotního pojištění zmírnit růst státního dluhu

Programy prevence zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven jsou hrazeny mimo jiné také z úroků z účtů u komerčních bank, na nichž mají uloženy peníze na péči. Proto se mnoha poslancům nelíbí vládní návrh, který by nařídil zdravotním pojišťovnám přesunout všechny účtu k České národní bance, která úroky neposkytuje. Opět by se totiž omezila možnost financovat zdravotní prevenci, ačkoli každý zodpovědný lékař potvrdí, že právě předcházení nemocem či úrazům je ta správná cesta. 

Podřízením účtů různých institucí státní pokladně chce vláda zejména zmírnit růst státního dluhu. Vládní novela proto rozšiřuje okruh peněz, které musí mít v rámci státní pokladny kraje, obce, jejich dobrovolné svazky, regionální rady, vysoké školy a veřejné výzkumné instituce. Podřízením účtů dalších institucí státní pokladně chce vláda zejména zmírnit růst státního dluhu.

Jenomže s přesunem účtů zdravotních pojišťoven nesouhlasí řada poslanců. Zdravotní výbor Poslanecké sněmovny už dříve navrhl pojišťovny z okruhu institucí, jež mají přesunout účty k ČNB, zcela vyjmout. Rozpočtový výbor doporučil kompromis – k centrální bance by se přesunuly účtu, na nichž mají pojišťovny peníze ze zdravotního pojištění. Účty s penězi z komerčních činností by mohly dále vést u komerčních bank. O konečné podobě novely budou rozhodovat poslanci až na plénu.