Velké investice začínají: pražská VFN postaví příjem i laboratorní pavilon

2. 2. 2016

Ministr Němeček představil plán strategických investic státu do zdravotnictví

Ze sedmi velkých pražských nemocnic přijímá od záchranky nejvíce pacientů Všeobecná fakultní nemocnice (VFN), například 36 procent pacientů se zástavou srdce. Přesto nemá VFN moderní centrální urgentní příjem. Ten se brzy začne budovat za 300 milionů korun a hotov má být do tří let. Do šesti let pak bude postaven také nový laboratorní pavilon s energocentrem za 1,5 miliardy korun.

Na obě investice získá VFN příspěvek státu v rámci strategických investic schválených vládou. Na společné tiskové konferenci s ředitelkou nemocnice Danou Juráskovou (více zde: http://www.mzcr.cz/dokumenty/strategicke-investice-vlady-v-oblasti-zdravotnictvivfn-patri-mezi-priority-mz-_11364_1.html ) je představil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).

"Pro sedm nemocnic, z toho jsou tři v Praze, schválila vláda do roku 2020 investici deset miliard korun, z toho tři miliardy uhradí nemocnice, dvě miliardy se získají prodejem zbytného majetku nemocnic a stát by měl investovat pět miliard korun," řekl ministr.

Ministerstvo zdravotnictví v období let 2016 – 2020 vyhodnotilo jako nezbytných sedm strategických investic, a to v závislosti na finančních možnostech státního rozpočtu v jednotlivých letech, míře spoluúčasti vlastních zdrojů žadatele a stavu připravenosti akce:

  1. Fakultní nemocnice Brno – Výstavba gynekologicko-porodnické kliniky a přesun poloviny klinik z nevyhovujících prostor
  2. Fakultní nemocnice Olomouc – Rekonstrukce a dostavba hlavní budovy Františka Josefa
  3. Fakultní nemocnice Plzeň – Pavilon chirurgických oborů
  4. Thomayerova nemocnice Praha – Centrální urgentní příjem
  5. IKEM Praha – Výstavba budov G1 a G2
  6. Všeobecná fakultní nemocnice Praha – Záměr – výstavba nového sdruženého objektu
  7. Fakultní nemocnice Hradec Králové – Modernizace chirurgických oborů – rekonstrukce Bedrnova pavilonu

Vyčíslení výše investic v přehledné tabulce najdete zde.