Virus Zika se objevil v Evropě, rozšířit by se však neměl

1. 2. 2016

Virus šíří komár, který v našich zeměpisných šířkách nepřežije

Německo, Dánsko, Velká Británie, Itálie ­– v těchto evropských zemích bylo v posledních dnech zaznamenáno onemocnění virem zika, který se začal nekontrolovatelně šířit v Jižní Americe a proniká už ve velkém i do teplých oblastí Severní Ameriky.

Evropští pacienti se však virem nakazili v cizině a odborníci uklidňují, že v Evropě, a zejména v našich zeměpisných šířkách, se virus s největší pravděpodobností nerozšíří, protože zde nežije jeho přenašeč ­– komár druhu Aedes aegypti.

Světová zdravotnická organizace (WHO) koncem minulého týdne v Ženevě varovala, že epidemie se šíří „explozivně“ a může na americkém kontinentu napadnout až čtyři miliony lidí. Rozšíří se prý patrně ve všech zemích americkém kontinentu s výjimkou Kanady a Chile, neboť komár Aedes aegypti přežije jen v tropických a subtropických oblastech.

Následně WHO kvůli viru vyhlásila takzvaný mezinárodní krizový stav. To je zcela mimořádné opatření, stejně WHO postupovala v roce 2014 kvůli ebole a epidemii viru se podařilo vymýtit.

Vyhlášení mezinárodního krizového stavu má podle Aleny Šteflové z českého zastoupení WHO velký význam. „Umožňuje posilovat politický tlak v postižených zemích, aby si to onemocnění získalo náležitou pozornost," uvedla Šteflová.

Virus zika vyvolává několikadenní horečky. Nemoc trvá obvykle sedm dní a je většinou mírná – čtyři pětiny pacientů údajně nemají žádné příznaky. Velmi nebezpečná je však podle všeho pro lidský plod, protože údajně blokuje vývoj mozku. V jihoamerických zemích už se narodily tisíce dětí s těžkým postižením.

Podrobné informace o přenosu, příznacích, diagnostice a léčbě onemocnění způsobeného virem zika najdete na stránkách Státního zdravotního ústavu pod následujícím odkazem http://www.szu.cz/tema/prevence/zika-virus-informace-1