Bahna 2017

Lesy ve Vojenském Újezdu Brdy duní a burácejí pásy tanků a koly těžké vojenské techniky. Nízko nad korunami stromů proletí gripeny a letouny Kasa. Vojenský prostor je zalitý sluncem, po areálu se prohání historicá i nejmodernější vojenská techniky, mraky prachu střídají ohlušující salvy a barvy dýmovnic.

V sobotu 10. 6. 2017 se 50 tisíc návštěvníků přišlo podívat na Den pozemního vojska Bahna 2017 do Strašic na Rokycansku. Jeho 28. ročníku se zúčastnilo 1400 příslušníků české armády s 500 kusy techniky. Kromě nich se ve Strašicích představily i armády okolních zemí a kluby vojenské historie. Letošní Bahna začala minutou ticha za oběti z Lidic. Pak nad hlavami diváků prolétly letouny Kasa, gripeny a armádní vrtulníky, z nichž vyskočili parašutisté. Na programu celodenní akce, kam míří nejen nadšení fanoušci armády, ale i rodiny s dětmi či cizinci, jsou ukázky z vojenské historie, například bitvy u Zborova nebo ze západní fronty roku 1944. Současná technika se předvedla ukázkou obranné operace k odvrácení útoku protivníka. Součástí Dne pozemního vojska byla putovní výstava fotografií z vojenských misí TEN DRUHÝ ŽIVOT, kterou VoZP podpořila v rámci svých marketingových aktivit.

Na akci nemohla chybět ani Vojenská zdravotní pojišťovna ČR se svým kontaktním místem. Práci kolegů podpořili na místě generál Zoltán Bubeník, předseda Správní rady VoZP a Ing. Vladimír Petrů, poradce GŘ VoZP v oblasti IT. Po celý den jsme odpovídali na dotazy návštěvníků, zájemci si mohli nechat změřit krevní tlak a podkožní tuk. Pro děti byla přichystána střelba z luku či skládání papírových modelů letadel a pro ty úplně nejmenší pak různé kvízy a omalovánky. Velký zájem byl rovněž o maskovací barvy a snímky dětí u modelu tanku. Bylo rozdáno několik set letáků, 30 přihlášek, dalších 10 budoucích klientů změnilo zdravotní pojišťovnu přímo na místě.

Foto z akce: