Turnaj tolerance v malé kopané 2017

Na fotbalovém stadionu Juliska v Praze 6 se to v sobotu 3. června hemžilo sportovci všech barev pleti a náboženských vyznání. Na dvou hřištích se proháněli za nejoblíbenější mičudou celého světa – za fotbalovým míčem.

Konal se zde 19. ročník tradičního otevřeného jednodenního Turnaje tolerance v malé kopané o pohár místopředsedy Senátu Parlamentu České republiky. Organizaci tradičně zajistila Unie armádních sportovních klubů ČR.

O turnaj je mezi národnostními menšinami žijícími v České republice a zainteresovanými organizacemi velký zájem. Bez ohledu na jinou barvu pleti či náboženské vyznání se příslušníci národnostních menšin setkávají při fotbalu, nejoblíbenější a nejpopulárnější sportovní hře, která se ve všech zemích světa hraje podle stejných pravidel.

K bojům o celkové vítězství nastoupilo 338 hráčů ve 25 družstvech. Celý den se bojovalo ve čtyřech skupinách, do závěrečných čtyřfinálových bojů nastoupilo, za únavného sobotního vedra, osm nejlepších týmů turnaje. Vítězný pohár zvedlo nad hlavu družstvo Ukrajinců, předal jim ho Ing. Ivo Bárek, 1. místopředseda Senátu Parlamentu ČR. Druzí skončili Bulhaři, kteří podlehli vítězům 2:3. Třetí místo si zajistili Vietnamci vítězstvím nad družstvem Neratovic také 3:2. Mezi diváky a fanoušky byl v ochozech také Jozef Diessl, ředitel Vojenské zdravotní pojišťovny, která je již tradičním partnerem Turnaje tolerance.

V průběhu turnaje fotbalisté sehráli 78 utkání a vstřelili 280 branek. Nejlepším střelcem se stal František Hák z družstva Vietnamců se 14 vstřelenými góly, nejlepším brankářem byl vyhlášen Daniel Le také z družstva Vietnamců. Pohár Fair Play pro nejslušnější družstvo připadl družstvu Ukrajinců za semifinálový souboj s družstvem Neratovic.

Turnaj má mezi zúčastněnými velkou odezvu, zájem družstev o start je každým rokem mimořádně velký, protože v Evropě neexistuje svým rozsahem turnaj obdobný. Značný podíl na úspěšnosti turnaje mají partneři a sponzoři, bez jejichž podpory by nebylo možno tak náročnou akci uskutečnit. Turnaje se, kromě fotbalových týmů a doprovodu, zúčastnilo 13 hostů z toho 4 velvyslanci zúčastněných zemí a 38 pracovníků organizačního výboru, vojenské policie a městské policie.

Foto z akce: