Jak zatočit s podzimním nachlazením

Tak to zná snad úplně každý. Včera nic, dnes trošku škrábe v krku, ucpaný nos, začíná kašel, trochu zvýšená teplota. A tušíme, že zítra bude ještě hůř: příznaky se zhorší, nálada taky, a ještě se přidá bolest hlavy. Je jasné, že přišel podzim a máme tady klasické nachlazení. Co s tím?

Nejdřív se můžeme zaradovat, že je to „jen“ viróza, při chřipce by nám vylétla horečka, a nejvíc by nás trápil silný kašel. Na druhou stranu si přiznejme, že ani nachlazení se nezbavíme do druhého dne, nicméně vhodnou léčbou můžeme jeho trvání zkrátit, a hlavně zmírnit všechny ty nepříjemné příznaky. Ovšem každý na to jde trochu jinak a způsobů léčby je nepřeberné množství, každý si tedy může najít ten svůj.

Případ 1: Lékárna je pro Lenku jistota

„Chřipku jsem neměla snad nikdy, ale nachlazení se prostě minimálně dvakrát ročně nevyhnu,“ říká pětatřicetiletá manažerka Lenka a dodává: „Dneska už jdu do lékárny najisto. Mám oblíbené silné bylinné pastilky na škrábání v krku, občas si dám nějaký hot drink s paracetamolem, do nosu kapky a sprej s mořskou vodou a doma si naordinuji klid a piji litry horkého čaje, nejradši z čerstvého zázvoru s medem. Pár dní to trvá, ale tolik netrpím.“ Výhodou lékáren je dostupnost, široký sortiment a odborné poradenství. Lékárníci poradí podle konkrétních příznaků, a hlavně upozorní na nevhodné kombinace či rizika předávkování.

Případ 2: Milada oprášila rady svojí babičky

Milada sama moc často nachlazená není, ale v dětství byla nemocná velmi často. To jí léčila babička a v hlavní roli byly teplá voda, cibule a tvaroh. „Ty babiččiny rady jsem oprášila vlastně hlavně kvůli sedmiletému vnukovi, který bývá také častěji nemocný. Dcera i vnuk se na to nejdřív moc netvářili, ale myslím, že výsledky je přesvědčily, takže se Honzík už víceméně podvoluje bez reptání a cibulový sirup mu dokonce chutná,“ směje se Milada. Její recept je následující: nejdřív provádí tzv. napařování: nohy a ruce až po lokty do teplé vody. Pak již přijde na řadu cibule: 3 cibule pokrájet na kostičky a dát na chvíli prohřát na pánev. Pak přesypat na utěrku/plenu a zabalit. Při škrábání v krku uvázat jako šálu kolem krku, při kašli dát obklad a hruď a zafixovat delší šálou kolem hrudníku. Nechat 2 – 3 hodiny.  Na odhlenění je také výborný cibulový sirup. Cibule nakrájená na kolečka se zasype cukrem nebo medem. Po chvíli se začne uvolňovat šťáva, která se po lžičkách podává nemocnému. V případě horečky pak Milada používá zábaly z měkkého tvarohu na čelo nebo chodidla.

Případ 3: Jana objevila Rýmovník

Rýmovník (Plectranthus argentatus) je krásně vonící nenáročná rostlina, která se užívá k léčení a zmírnění příznaků rýmy. Již lehkým promnutím listů se uvolňuje silice podobná směsi eukalyptu, máty, kafru a meduňky. Dvaadvacetiletá studentka Jana, která během školního roku bydlí na koleji v Praze, si svůj pokoj bez této rostliny neumí představit: „Rýmovník používám pořád, a navíc jsem se stala zásobárnou pro celou kolej. Někdo si přijde pro pár lístků, ale pro hodně holek jsem už namnožila vlastní rostlinky.“ Použití je také jednoduché. Stačí si utrhnout lístek, promnout a přičichnout, což pěkně protáhne dýchací cesty. Jana doporučuje si dát každý den pár čerstvých lístků do kapesníku. Vynikající je též čaj, stačí zalít listy horkou vodou a nechat řádně vylouhovat. A pro hospodyňky existuje řada receptů na vyrobení rýmovníkového sirupu proti rýmě a nachlazení.