Vysvědčení za dveřmi: děti si pochvalu i dárek zaslouží

Nela se pátku a vysvědčení už nemůže dočkat. Opravila si dvojku z matematiky a fyziky z pololetí a na vysvědčení bude mít i v osmičce samé jedničky. Za to ji čeká zbrusu nový mobilní telefon, který si velmi přála. I Honza bude mít výborné vysvědčení, ale s drahým dárkem počítat nemůže. Jeho rodiče nesouhlasí s tím, že za výkony ve škole by měly být děti nějak výrazně odměňovány. A do třetice Jára. Ten pro samý sport a taky počítač školu trochu zanedbával a na vysvědčení se to projeví. O dárku tedy nemůže být řeč a spíš se bojí, jak rodiče zareagují.

Jak by tedy rodiče měli přistupovat k odměnám a trestům za vysvědčení?

Špatné známky? Chce to hlavně klid.

Jak se zachovat v případě špatných školních výsledků radí odborníci z Linky bezpečí: "Doporučujeme, aby rodiče zachovali klid, vhodně volili slova a nezastrašovali své potomky výčitkami a hrozbami. Známka svědčí i o tom, jak sami dítěti v průběhu školního roku pomáhali a nakolik mu věnovali pozornost.“  

Snažte se najít i na špatném vysvědčení něco, za co můžete dítě pochválit. Pokud považujete za nutné dítě potrestat, třeba za lajdáctví, netrestejte nikdy v rozčilení. Můžete třeba snížit kapesné, ale hlavně s dítětem vše proberte a společně navrhněte, jak docílit zlepšení.

Mobil nebo návštěva cukrárny?

Pokud dítě přinese hezké známky nebo se zlepšilo nebo se opravdu snaží, pak je odměna určitě na místě.

V ideálním případě by měl být den vysvědčení dnem trochu slavnostním. O výsledcích by se mělo v rodině v klidu mluvit, pochválit dítě za dosažené úspěchy a probrat, jak zlepšit oblasti, kde se tolik nedařilo. Určitě sem patří také nabídka pomoci od blízkých.

Psychologové se shodují, že by dárky neměly být příliš drahé a okázalé. Dárkem může být společný oběd, návštěva cukrárny, výlet, adrenalinový zážitek nebo dovolit dítěti třeba strávit víkend u kamaráda.

Samozřejmě k vysvědčení patří i dárky hmotné, což v dnešní době představuje nejčastěji obdarování vytouženým smartphonem či jinou elektronikou. Ovšem tato příležitost je vhodná také pro darování knih, deskových her, sportovního vybavení, oblečení či hraček u menších dětí. Pokud se dárky věnují v souladu s dříve uvedeným, tak to problém není. Jen pozor na to, aby se drahé dary nestaly jedinou motivací dítěte ke kladným výsledkům.

Chce to trochu nadhledu

Velkou chybou je srovnávání. Vaše dítě je jedinečné, nesrovnávejte je tedy s Haničkou či Vašíkem od vedle a nenuťte je být nejlepší ve všem, na co sáhnou, spíš podporujte jejich přirozené zájmy. Vzpomeňte si třeba na tyto velikány: Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetanu, Thomase Alvu Edisona či Alberta Einsteina. Jejich vysvědčení byla více než pestrá, a přesto ve svých oborech dosáhli světové proslulosti.