Zajímavosti a články

Domácí limonády jsou v kurzu…a taky moc dobré!

Že je potřeba v teplém počasí přijímat dost tekutin, to ví snad každý. Zdaleka ne každý se tím ovšem řídí. Poslední roky se roztrhl pytel s domácími limonádami z čerstvého ovoce a bylinek a jejich obliba je obrovská. Ovšem obrovská bývá někdy i jejich cena, tak není špatné si je vyrobit doma, navíc přesně podle své chuti. Zde je pár receptů pro inspiraci:

melon-2438503-1920.jpg-500x339-400x271

Melounová limonáda – osvěžující zázrak

Budeme potřebovat: 200 g melounu, 2 citrony, 80 g cukru (bez něj to taky jde :-) ), 1 l perlivé či neperlivé vody, lístky máty nebo/a meduňky

Meloun zbavíme jadérek a nakrájíme ho na malé kostičky, které mixérem rozmixujeme. Připravíme si nádoby na led, navrstvíme melounovou dřeň a odložíme do mrazáku zmrazit. Citron nakrájíme na plátky a z druhého vymačkáme šťávu. Přidáme vodu, lístky máty a cukr podle chuti. Na závěr přidáme mražené kostky melounové dřeně a podáváme.

mango-3380631-1920.jpg-400x286

Mangová limonáda se zázvorem – trocha exotiky

Budeme potřebovat: asi 5 cm zázvoru, 100 g cukru (když je mango dost zralé, ani cukr nepotřebujete), hrnek vody na přípravu, 1 zralé mango, 1 l perlivé či neperlivé vody

Zázvor najemno nastrouháme, i se šťávou vmícháme do vody, přidáme cukr a vaříme cca 10 minut. Scedíme a necháme vychladnout. V jiné nádobě rozmixujeme mango a smícháme se zázvorovou vodou.

raspberry-3176371-1920.jpg-400x267

Malinová limonáda – letní klasika

Budeme potřebovat: 2 hrsti čerstvých malin, 50 g cukru (kyselkavější vezre bez cukru), 1 hrst lístků čerstvé máty, 1 l perlivé nebo neperlivé vody

Maliny a mátu omyjeme, vsypeme do džbánu, přidáme cukr a rozetřeme dřevěnou paličkou, aby se všechny vůně a chutě uvolnily. Přilijeme vodu, promícháme, přidáme podle chuti ledovou tříšť a ihned podáváme.

 

mineral-water-1532300-1920.jpg-400x266

Citronová limonáda – nejlepší klasika napěchovaná vitamíny (do velkého džbánu)

Budeme potřebovat: 6 citrónů, 4 limetky, 1 pomeranč, 400 g cukru krupice (přidávat postupně, nemusíte použít vše), 0,5 l neperlivé vody, 1,5 l perlivé vody, kostky ledu, plátky citronu a limetky na ozdobu, čerstvé lístky meduňky

Citrony omyjeme a kůru nastrouháme na jemném struhadle. Vymačkáme šťávu z citronů, limetek a pomeranče. Citronovou kůru povaříme s cukrem v 0,5 l vody. Necháme zchladit a poté přecedíme přes síto do džbánu. Do džbánu dále přidáme vymačkanou šťávu, dolijeme vychlazenou perlivou vodou a promícháme. Do sklenice dáme led, natrhané lístky meduňky a nalijeme limonádu. Zdobíme plátky citronu, limetky a lístky meduňky.

Pár tipů na závěr:

  • Cukr můžete použít krupicový nebo třtinový
  • Chcete limonády dietní? Použijte k oslazení stévii
  • Množství surovin upravte dle svojí chutí
  • Připravte si do ledničky koncentráty a pak jen řeďte vodou

Vysvědčení za dveřmi: děti si pochvalu i dárek zaslouží

Nela se pátku a vysvědčení už nemůže dočkat. Opravila si dvojku z matematiky a fyziky z pololetí a na vysvědčení bude mít i v osmičce samé jedničky. Za to ji čeká zbrusu nový mobilní telefon, který si velmi přála. I Honza bude mít výborné vysvědčení, ale s drahým dárkem počítat nemůže. Jeho rodiče nesouhlasí s tím, že za výkony ve škole by měly být děti nějak výrazně odměňovány. A do třetice Jára. Ten pro samý sport a taky počítač školu trochu zanedbával a na vysvědčení se to projeví. O dárku tedy nemůže být řeč a spíš se bojí, jak rodiče zareagují.

Jak by tedy rodiče měli přistupovat k odměnám a trestům za vysvědčení?

Špatné známky? Chce to hlavně klid.

Jak se zachovat v případě špatných školních výsledků radí odborníci z Linky bezpečí: "Doporučujeme, aby rodiče zachovali klid, vhodně volili slova a nezastrašovali své potomky výčitkami a hrozbami. Známka svědčí i o tom, jak sami dítěti v průběhu školního roku pomáhali a nakolik mu věnovali pozornost.“  

Snažte se najít i na špatném vysvědčení něco, za co můžete dítě pochválit. Pokud považujete za nutné dítě potrestat, třeba za lajdáctví, netrestejte nikdy v rozčilení. Můžete třeba snížit kapesné, ale hlavně s dítětem vše proberte a společně navrhněte, jak docílit zlepšení.

Mobil nebo návštěva cukrárny?

Pokud dítě přinese hezké známky nebo se zlepšilo nebo se opravdu snaží, pak je odměna určitě na místě.

V ideálním případě by měl být den vysvědčení dnem trochu slavnostním. O výsledcích by se mělo v rodině v klidu mluvit, pochválit dítě za dosažené úspěchy a probrat, jak zlepšit oblasti, kde se tolik nedařilo. Určitě sem patří také nabídka pomoci od blízkých.

Psychologové se shodují, že by dárky neměly být příliš drahé a okázalé. Dárkem může být společný oběd, návštěva cukrárny, výlet, adrenalinový zážitek nebo dovolit dítěti třeba strávit víkend u kamaráda.

Samozřejmě k vysvědčení patří i dárky hmotné, což v dnešní době představuje nejčastěji obdarování vytouženým smartphonem či jinou elektronikou. Ovšem tato příležitost je vhodná také pro darování knih, deskových her, sportovního vybavení, oblečení či hraček u menších dětí. Pokud se dárky věnují v souladu s dříve uvedeným, tak to problém není. Jen pozor na to, aby se drahé dary nestaly jedinou motivací dítěte ke kladným výsledkům.

Chce to trochu nadhledu

Velkou chybou je srovnávání. Vaše dítě je jedinečné, nesrovnávejte je tedy s Haničkou či Vašíkem od vedle a nenuťte je být nejlepší ve všem, na co sáhnou, spíš podporujte jejich přirozené zájmy. Vzpomeňte si třeba na tyto velikány: Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetanu, Thomase Alvu Edisona či Alberta Einsteina. Jejich vysvědčení byla více než pestrá, a přesto ve svých oborech dosáhli světové proslulosti.