• Pojištěnci
  • Plátci
  • Poskytovatelé
  • Kontakty
O VoZP
Pojištěnci
Poskytovatelé

Jak mohou zaměstnavatelé, OSVČ a "neziskovky" čerpat příspěvek na samotesty

Na základě mimořádných opatření Ministerstva zdravotnictví jsou podnikající zaměstnavatelé, OSVČ a neziskové oranizace povinni zajistit testování svých zaměstnanců na covid-19. Zdravotní pojišťovny vytvořily na podporu plošného testování mimořádný příspěvek k částečné kompenzaci jejich nákladů. Výše příspěvku je max. 60 Kč za jeden skutečně provedený samoodběrový test, přičemž na jednoho zaměstnance/OSVČ lze čerpat max. 4 x 60 Kč včetně DPH za kalendářní měsíc. Více informací najdete ZDE.

O příspěvky bude možné žádat pouze prostřednictvím společné webové stránky všech zdravotních pojišťoven, na které zaměstnavatel (OSVČ) vykáže vždy za uplynulý kalendářní měsíc pohromadě provedené testy u svých zaměstnanců a připojí požadované doklady. Na této stránce jsou také zveřejněny podrobné podmínky programu a odpovědi na nejčastější dotazy. Zde budou také zveřejňovány všechny aktuality týkající se příspěvku na samotestování.

Zaměstnavatelé obdrželi na konci března do datových schránek autorizační kód, prostřednictvím kterého se jimi pověřená osoba může od 1. 4. 2021 na společné webové stránce zaregistrovat a jménem zaměstnavatele podávat žádosti o příspěvky. Pokud bude potřeba pověřit více osob, bude možné následně požádat o zaslání dalších autorizačních kódů. OSVČ, které nemají datovou schránku, je doporučeno si ji zřídit a následně požádat o zaslání aktivačního kódu. Případně lze na call centru VoZP požádat o vygenerování aktivačního kódu, který následně přijde poštou.