• Pojištěnci
  • Plátci
  • Poskytovatelé
  • Kontakty
O VoZP
Pojištěnci
Poskytovatelé

Dvě třetiny pojištěnců se chtějí očkovat proti covidu-19, ukázal celorepublikový průzkum VoZP

  • Cca 58 % pojištěnců má strach z vlastního nakažení, přes 83 % má obavy o zdraví rodiny
  • Více než 64 % lidí je ochotných nechat se očkovat bezplatně, mírná většina i za úplatu
  • Podle 77 % oslovených je potřeba proočkovat co nejvíce obyvatel
  • Účinnost dosavadních opatření hodnotí respondenti spíše negativně, vzor vidí v Izraeli
  • Nejlepší známku za boj s pandemií si u klientů VoZP vysloužili zdravotníci


Očkování proti virové nákaze covid-19 považují Češi jednoznačně za nejschůdnější cestou z vleklé krize. Ukázaly to výsledky reprezentativního průzkumu postojů k pandemii, který si nechala vypracovat Vojenská zdravotní pojišťovna. Na přelomu ledna a února se jej zúčastnilo 1017 klientů VoZP z celého Česka. Pojišťovna zjišťovala zejména postoje k očkování, ale také k antigennímu testování, zajímala se, odkud a v jaké míře lidé čerpají informace či jak hodnotí dosavadní opatření v boji s pandemií.

Z dotazování mimo jiné vyplynula poměrně vysoká míra obav z nákazy covidem-19, přičemž ještě více než o vlastní zdraví mají lidé strach o členy svojí rodiny. Tyto obavy výrazně rostou s vyšším věkem respondentů a o něco více se covidu-19 bojí ženy než muži.

Jasná většina dotázaných se vyslovila ve prospěch plošného očkování – 77 % souhlasí s názorem, že je správné proočkovat co nejvíce lidí. O bezplatné očkování mají zájem bezmála dvě třetiny (přesně 64,2 %) pojištěnců a těsně nadpoloviční většina řadí mezi největší problémy v souvislosti s bojem proti pandemii nedostatek vakcín. Zajímavý je také poznatek, že více než 50 % obyvatel by chtělo podstoupit očkování, i kdyby si je museli sami zaplatit.

„Výsledky průzkumu jsou potvrzením toho, že VoZP zvolila správnou cestu, když se od počátku aktivně přihlásila k podpoře očkování jako jediné cestě z krize. Současně je to jasná odpověď všem odmítačům očkování. Jsme samozřejmě připraveni našim pojištěncům vakcinaci plně uhradit. Spustili jsme také speciální informační webovou stránku, vytvořili tištěnou brožuru a seniorům nabídli pomoc s registrací k očkování,“ říká generální ředitel VoZP Josef Diessl.

Pojištěnci Vojenské odpovídali také na další otázky související s pandemií covid-19. Například jen třetina uvedla, že se již nechala otestovat antigenními testy, které jsou od konce minulého roku hrazeny z veřejného zdravotního pojištění.

Covid je pro lidi zásadní téma, bezmála 60 % sleduje zprávy o pandemii pravidelně téměř každý den a zájem o informace výrazně stoupá s věkem. Nejčastějším zdrojem informací jsou jednoznačně internetová média a za nimi televize. Když měli respondenti ohodnotit různé instituce za boj s pandemií, přisoudili nejlepší známku nemocnicím a lékařům, naopak nejméně spokojeni byli s výkonem zákonodárců.

Stáhněte si podrobné výsledky průzkumu.