• Pojištěnci
  • Plátci
  • Poskytovatelé
  • Kontakty
O VoZP
Pojištěnci
Poskytovatelé

SZP: Obavy nejsou na místě, vakcín na chřipku je letos výrazně víc než v minulosti

V médiích zazněly obavy z nedostatku vakcín na chřipku. Ty, jsou ale bezdůvodné – vhodné očkovací období proti chřipce je cca od polovina října do konce roku a dodavatelé nyní postupně lékaře zásobují.  

V roce 2018 se pro potřeby osob, které mají ze zákona nárok na úhradu očkování proti chřipce ze zdravotního pojištění, využilo 516 tisíc dávek z celkového počtu 674 tisíc, vloni pak 557 tisíc z celkového počtu 748 tisíc. Další dávky využili samoplátci, avšak pravidelně zůstávaly tisíce dávek nevyužity, protože o ně nebyl zájem.

Na letošek je již výrobci garantováno 870 tisíc dávek, tedy asi o třetinu víc. V tomto ohledu mohou být lidé, samozřejmě pokud nevypukne iracionální panika, v klidu,“ říká prezident Svazu zdravotních pojišťoven ČR Ladislav Friedrich. „Budeme spolupracovat se sdruženími praktických lékařů i dalšími očkovacími pracovišti tak, aby těm lékařům, kteří třeba špatně odhadli svoji letošní potřebu, nebo si zapomněli dodávky včas objednat, vypomohli lékaři, u nichž naopak hrozí, že o jimi objednané vakcíny nebude zájem. Přednost také budou mít lidé z tzv. ohrožených skupin, což jsou mj. senioři nad 65 let nebo rizikoví pacienti s imunodeficitem,“ dodává.

Objednané množství dávek dlouhodobě pokrývá v ČR potřebu očkovat skupiny nemocných s chronickým onemocněním či jinou indikací i zájemce ostatní, dle zkušeností z předchozích let. Bude dovezena tzv. tetravakcína, tj. očkovací látka obsahující antigeny čtyř kmenů chřipky. Obecně má tato vakcína vyšší účinnost než látka s menším počtem antigenů. Vakcíny se začaly do ČR dovážet v průběhu září 2020, lékaři je budou mít k dispozici nejpozději v polovině října.