• Pojištěnci
  • Plátci
  • Poskytovatelé
  • Kontakty
O VoZP
Pojištěnci
Poskytovatelé

Vakcín na chřipku by mělo být letos víc než loni. Pojišťovnám se podařilo dojednat cenu pro rizikové pacienty bez doplatku.

Praha, 31. srpna 2021: Podle aktuálních informací od výrobců chřipkových vakcín by jich pro letošek mělo být v ČR víc než vloni, a to o 10 – 20 %. Celkový alokovaný počet dávek pro ČR pro nadcházející chřipkovou sezónu výrobci odhadují kolem jednoho milionu. V roce 2020 se do ČR dovezlo necelých 900 tisíc dávek.


„Počet dávek určují samotní výrobci podle toho, kolik si jich v lednu lékaři objednají, plus toto číslo navyšují dle zkušenosti s tím, kolik o ni projeví zájem později. Důvodem je obava, aby se pak nemusely nepoužité vakcíny vyhazovat. Zatímco v roce 2019 se nepoužily desítky tisíc dávek, vloni byl zájem enormní a vyočkovalo se prakticky vše. Tomu by měl odpovídat i navýšený objem pro letošní rok,“ říká výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven ČR (SZP) Martin Balada. 

Přednost při očkování mají lidé z tzv. rizikových skupin, což jsou mj. lidé nad 65 let nebo pacienti s chronickým onemocněním či s imunodeficitem. Těch v ČR se obvykle každoročně naočkuje okolo 600 tisíc. Tito pojištěnci mají očkování proti chřipce hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Další zájemci jsou v pozici samoplátců, nicméně často si mohou nechat úhradu plně či částečně proplatit z fondu prevence své pojišťovny.


Zdravotní pojišťovny také každoročně jednají s výrobci vakcín o ceně za jednu dávku. I letos se již podařilo s výrobci tradičních vakcín najít shodu na ceně za dávku tak, že jejich vakcíny budou mít rizikoví pacienti zcela bez doplatku.