• Pojištěnci
  • Plátci
  • Poskytovatelé
  • Kontakty
O VoZP
Pojištěnci
Poskytovatelé

Ke slučování zdravotních pojišťoven není žádný důvod

Stanovisko VoZP ČR k opětovným úvahám o fúzi se ZPMV ČR

 

VoZP ČR není informována o tom, že by probíhaly jakékoli přípravy na sloučení s jinou zdravotní pojišťovnou, jak o tom veřejně hovoří předseda KSČM Vojtěch Filip, podle kterého by to měl být první krok k vytvoření jediné státní zdravotní pojišťovny.

K podobným úvahám VoZP ČR v minulosti vždy vyjádřila svůj nesouhlas a ani nyní nevidí žádný racionální důvod k fúzi s jinou zaměstnaneckou pojišťovnou, natož k vytvoření jedné gigantické státní pojišťovny.

VoZP ČR je ekonomicky stabilní instituce se 700 tisíci klienty, která na trhu zdravotního pojištění působí více než 25 let. Jsou zde ze zákona pojištěni vojáci Armády ČR, kterým poskytuje specializovanou zdravotní a preventivní péči.

Už loni v říjnu se proti návrhu komunistů veřejně postavili zástupci významných odborových svazů. „Se zrušením zaměstnaneckých a oborových pojišťoven nesouhlasím. Mají zřejmé opodstatnění. Jedině ony dokážou zohlednit potřeby konkrétních profesních a zaměstnaneckých skupin ve zdravotní péči i prevenci,“ uvedl předseda Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavel Bednář.

Záměry KSČM nepadly na úrodnou půdu ani u předsedkyně Českomoravského odborového svazu civilních zaměstnanců armády (dále též „ČMOSA“) Renaty Kořínkové, která uvedla: „Z hlediska zájmů zaměstnanců nemá existence jedné zdravotní pojišťovny logiku. Taková instituce se z podstaty nemůže nijak specializovat a na nikoho zaměřit. Vznikne-li jedna pojišťovna, bude se muset snažit vyhovět všem skupinám a ve skutečnosti nevyhoví nikomu.“

Systém jedné velké Všeobecné zdravotní pojišťovny a takzvaných zaměstnaneckých pojišťoven, které tvoří jakousi její protiváhu, se v Česku ustálil v 90. letech minulého století. Z původních 27 pojišťoven zůstalo sedm a celý systém funguje při tomto počtu minimálně v posledních deseti letech stabilně.