• Pojištěnci
  • Plátci
  • Poskytovatelé
  • Kontakty
O VoZP
Pojištěnci
Poskytovatelé

Péče o naše klienty není ohrožena!

10. června 2025

Vojenská zdravotní pojišťovna (VoZP) se důrazně ohrazuje proti hrubě zavádějícím tvrzením některých médií, že je ohrožena péče o jejích cca 700 tisíc pojištěnců. Není to pravda! VoZP zajišťuje stejnou péči jako ostatní zdravotní pojišťovny.

Nijak nezastíráme, že vinou dlouhodobě nezodpovědně nastavených úhradových vyhlášek Ministerstva zdravotnictví vyčerpala VoZP rezervy z předcovidových let a péči hradí poskytovatelům výlučně z prostředků, které vybere na pojistném. Úplně stejně jako ostatní zdravotní pojišťovny! Nejde o žádnou "novinku" ani nedošlo k žádnému významnému nebo nečekanému posunu, VoZP o své ekonomické situaci i výši závazků pravidelně informuje jak svoji Správní a Dozorčí radu, tak Ministerstva zdravotnictví a financí.

Žádným tajemstvím není ani to, že všech sedm tuzemských zdravotních pojišťoven se potýká se schodky, tzn. jsou nuceny vydávat na zdravotní péči více, než činí jejich příjmy. Vláda loni v dubnu zavázala ministra zdravotnictví vydat úhradovou vyhlášku na rok 2025 v takovém znění, které umožní vyrovnané hospodaření systému veřejného zdravotního pojištění. Usnesení vlády však nebylo naplněno – všem zdravotním pojišťovnám bez výjimky vyšly po vydání úhradové vyhlášky z propočtů výdajů a nákladů opět výrazné schodky, přičemž za celý systém se očekává celkový deficit téměř 14 miliard Kč!

Není to tedy ani zdaleka problém jedné „špatně hospodařící“ zdravotní pojišťovny. „Několik let jsme marně upozorňovali na to, že tato politika deficitních úhradových vyhlášek je neudržitelná. Až nyní se zdá, že si odpovědní politici začínají uvědomovat závažnost a skutečný rozsah problému, který nastavení systému veřejného zdravotního pojištění způsobilo: vyčerpané rezervy zdravotních pojišťoven na jedné straně a miliardové přebytky na účtech velkých nemocnic na straně druhé,“ říká generální ředitel Vojenské zdravotní pojišťovny Josef Diessl.

Zjednodušeně řečeno: stát donutil zdravotní pojišťovny – údajně za účelem zlepšení dostupnosti zdravotní péče – postupně přesunout obrovské množství peněz zejména do nemocnic, které jsou díky tomu v nebývale příznivé finanční situaci. Avšak na úkor jiných segmentů, především ambulantních a praktických lékařů. Někteří z nich nám píší, že jsou si vědomi skutečné příčiny nynější krize v systému financování zdravotnictví, a vyjadřují obavy z budoucnosti. „Stávající trend – pokud bude pokračovat – nevyhnutelně povede k systematickému oslabování a v konečném důsledku k likvidaci soukromého ambulantního sektoru, který přitom tvoří základ sítě zdravotní péče pro obrovské množství pacientů,“ uvedla například v dopise generálnímu řediteli VoZP vedoucí lékařka jedné ze šumperských očních ordinací.

VoZP v reakci na napjatou finanční situaci přijala množství úsporných opatření, a to jak ve vlastním provozu, tak vůči velkým poskytovatelům zdravotních služeb (zejména nemocnicím). Jak bylo vysvětleno výše, péči o naše klienty to nijak neohrožuje, protože právě nemocnice mají z předchozích let na účtech více než dostatečné rezervy.

Jako jednu z možných variant řešení – zejména pokud stát bude pokračovat v politice deficitního financování zdravotnictví – zvažuje VoZP také případné sloučení s jinou zdravotní pojišťovnou, přičemž jako nejpřirozenější se nabízí fúze se Zdravotní pojišťovnou Ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR). Správní rada VoZP proto uložila svému předsedovi a místopředsedovi, aby projednali tuto variantu se svými protějšky v ZP MV ČR. „Zdůrazňuji, že v této fázi vedou obě pojišťovny pouze nezávazná jednání, při kterých analyzují možné dopady fúze. Případné slučování tedy rozhodně není na pořadu dne. Ale co je nejdůležitější: při deficitním hospodaření všech zdravotních pojišťoven by sloučení některých z nich nevyřešilo vůbec nic bez jednoznačných záruk státu,“ vysvětluje Josef Diessl. „Navíc, jak už jsem v minulosti několikrát řekl, sloučení zdravotních pojišťoven je nesmírně komplikovaný, zdlouhavý a drahý proces. A systém veřejného zdravotního pojištění je dnes v tak neutěšeném stavu, že vyžaduje nesrovnatelně závažnější a hlubší změny, než je případná fúze dvou ze sedmi pojišťoven,“ dodal generální ředitel VoZP.