• Pojištěnci
  • Plátci
  • Poskytovatelé
  • Kontakty
O VoZP
Pojištěnci
Poskytovatelé

Na pět nejčastějších otázek ohledně dentální hygieny 

odpovídá Dana Tichotová, DiS., vedoucí dentální hygieny Floradent

  1. Od jakého věku navštěvovat DH?
    Maminkám říkáme od I. zoubku. Již v prenatálním stádiu u maminek upozorňujeme na důležitost vyvážené stravy v těhotenství, neboť všechny mléčné zuby se zakládají již v prenatálním stádiu. Zároveň maminky instruujeme, jak pečovat o I. zoubky a doporučujeme na návštěvy dentální hygieny brát děti sebou, aby viděli, že při ošetřování maminky se jí neděje nic špatného, že se maminka usmívá a je spokojená. Dítě tak nemá do budoucna žádné obavy ze zubního křesla a dobře spolupracuje. Při společných návštěvách formou hry vozíme děti na křesle, ukazujeme si navzájem zuby a necháme mamince dítěte vyčistit zuby kartáčkem, dítě si pak bez problémů nechá zuby vyčistit také. Přibližně ve věku tří let už dítě usedá do křesla samo a máme mnoho malých dětských pacientů, kteří si návštěvu dentální hygieny užívají. Zoubky tak můžeme dobře zkontrolovat, poradit s čištěním a zároveň v ordinaci vyčistit zuby od plaku a pigmentací.

  2. Je DH bolestivé ošetření?
    Vlastní ošetření na dentální hygieně nesmí bolet. Ve Floradentu používáme kvalitní přístroje a nástroje renomovaných výrobců, které pečují o chrup velmi precizně, pečlivě a jemně. V případě, že má někdo silný zánět dásní, může během ošetření a krátký čas po něm pociťovat citlivost dásní, tento jev však velmi rychle vymizí a zánět s doporučenými technikami pro domácí čištění je postupně eliminován, další návštěva je tudíž již bez obtíží. U pacientů s citlivými zuby aplikujeme na citlivá místa fluoridové laky, které účinkují po několika vteřinách. Pro úplnou spokojenost našich klientů máme v zubní soupravě nainstalovanou vlažnou vodu, tudíž se nemusí bát ani výplachu úst ledovou vodou.

  3. Jak často navštěvovat dentální hygienu?
    Záleží na mnoha faktorech stavu chrupu. Pakliže má pacient nízkou kazivost, vzorně pečuje o svůj chrup, postačí 2krát ročně. Pakliže má pacient zhotoveno již větší počet výplní, popřípadě protetické práce / korunky, můstky, implantáty / doporučujeme i 4krát ročně, jelikož je v dutině ústní již více komplikovanějších prostor pro čištění, kde lépe ulpívá zubní plak, který je prvopočátkem tvorby kazů a zánětů. Samozřejmě jsou i tací, kteří dobrovolně přiznají, že jejich domácí péče o chrup není stoprocentní a proto raději chodí častěji, než aby si způsobili do budoucna zubní problémy. Klienti s obtížnou motorikou horních končetin, většinou vyššího věku / revmatismus, artritida, apod./ má od nás též doporučení na pravidelné častější návštěvy než pouze 2krát ročně.

  4. Kolik stojí dentální hygiena a proč jsou rozdíly v ceně ?
    Rozdíly v ceně ošetření dentální hygienistkou se různí dle nákladů zařízení / vybavení ordinace,  ceny zubních souprav, přístrojů, nástrojů, používaných materiálů, jednorázových pomůcek, nájmu, apod. Úkon dentální hygiena není hrazena ze všeobecného zdravotního pojištění, proto máme s pojišťovnou VoZP uzavřenou partnerskou smlouvu, kde můžeme jejím pojištěncům poskytnou 20% slevu na ošetření dentální hygienistkou ve Floradentu, jak dospělého, tak dítěte.

  5. Komu se mohou zuby bělit a komu ne ?
    Zuby se bělí u pacientů, kteří mají zdravé tvrdé tkáně (zuby) i zdravé měkké tkáně (dásně). Zuby se nebělí u dětí, těhotných a kojících žen, u pacientů s vážnými zdravotními komplikacemi apod. Bělení zubů má několik možných technik – domácí, ordinační, kombinované, vnitřní. Vždy je nutno posoudit odborníkem, jakou techniku zvolit na konkrétní chrup a zda vůbec jsou vaše zuby vhodné k bělení. Nikdy se nedoporučuje provádět necertifikovaná bělení pochybných prodejců na svém chrupu. Můžete si nenávratně poškodit nejen zuby. Profesionálně vybělené zuby však působí velmi zdravě, svěže, rozjasní celý obličej a klient pak rozdává úsměvy ze strany na stranu.


Dana Tichotová, DiS., vedoucí dentální hygieny Floradent